Bohuslava Šenkýřová, fotografka

 Kalendáře
 

BŠ 2022

BŠ 2022

Kalendář 2022 je sbírkou hlavně květin a motýlů z různých konců světa – Japonska, Jordánska, Kalifornie, Maroka, Indočíny, Chorvatska i z Česka. Doplněn je ukázkami z knížečky in ti miss ! mo, vydané v roce 2017. Věřím, že přinese trochu radosti do všedních dnů.

PDF Kalendář BŠ 2022, 2.5 MB

Ceník fotografií a kalendáře BŠ 2022

 

 

BŠ 2021

BŠ 2021

„Letos asi vás – příznivce mých kalendářů – zklamu. Vzhledem k celosvětové pandemii jsem nenavštívila žádnou „exotickou“ destinaci. A tak se snad spokojíte s výběrem z těch předcházejících. Ta, kde to všechno začalo – Namibie – se nevešla. Proto mi dovolte jako „nultý měsíc“ krátkou vzpomínku na Pendapalu Nakatingo …“ (ukázka)

PDF Kalendář BŠ 2021, 2.8 MB

 

 

Kuba 2020

Kuba 2020

Kalendář již tradičně vydáváme na podporu stipendijního fondu Vysoké školy finanční a správní. Ten umožňuje studium vybraným talentovaným studentům se zdravotním nebo sociálním handicapem. Díky této podpoře mohou získat kvalitní vysokoškolské vzdělání a zvýšit tak svoje šance na uplatnění v životě. Na jeho financování se univerzita podílí nejenom svými prostředky, ale aktivně ve svém okolí hledá osvícené firmy i jednotlivce, kteří si uvědomují význam vzdělávání pro budoucnost mladých talentovaných lidí.

PDF Kalendář Kuba 2020, 3.1 MB

 

 

 

Sicílie 2019

Sicílie 2019

„Můj „kmotr“ na mě čekal v Palermu na letišti. Měla jsem značné zpoždění, mezipřistání totiž bylo v Římě a zde panovalo skutečně italské „bordello“ (Alitalia se chystala na stávku). Již za tmy jsem přistála v hlavním městě Sicílie a na letišti mě čekal. Sympatický, prošedivělý, s knírkem a stálým úsměvem. Prostě kmotr.“ (ukázka)

PDF Kalendář Sicílie 2019, 5.1 MB

 

 

 

Maledivy 2018

Maledivy 2018

Dvanáctý kalendář Vás zve na Maledivy, které tvoří ojedinělá soustava 19 atolů a téměř dvanácti set ostrovů a menších ostrůvků v Indickém oceánů, jihozápadně od Indie či Srí Lanky. Kalendář je výjimečný tím, že autorka poprvé nechává promlouvat „pouze“ velkoformátové fotografie. Příroda těchto ostrovů je totiž dechberoucí. Slova by byla vlastně navíc.“

PDF Kalendář Maledivy 2018, 2.2 MB

 

 

 

Island 2017

Island 2017

„Island je posledním evropským státem na cestě do Ameriky. Ostrov s drsnou téměř nedotčenou přírodou. S trochou nadsázky lze říct, že tam nejsou ani lidé, ani zvířata a ani stromy. Dokonce mít vysázené stromy u domu je známkou jistého bohatství. Také tam není žádné nerostné bohatství. Po nepovedené cestě na Antarktidu měl být pro mne Island náhradním místem na setkáni s ledovci. Kromě toho jsem měla tajné přání – potkat elfy a trolly.“

PDF Kalendář Island 2017, 3.7 MB
 

 

 

 

Čína 2016

Čina 2016

„Dlouho jsem si lámala hlavu, které části světa zasvětím tento jubilejní desátý kalendář pro rok 2016. Po jednom a půl roce jsem letěla s kolegy znova do Číny a přátelé z univerzity v Changchunu nás pozvali do Tibetu. To bylo místo mých snů. Tedy jubilejní kalendář věnuji hlavně jemu. Proč mě Čína tak uchvátila? Je to fantastická země s fascinující expanzí, úžasnou kulturou a lidmi. Od mé první návštěvy byl vidět neskutečný pokrok. Nemohu říct, že za dva krátké pobyty jsem Čínu poznala. Mohu ale potvrdit, že jsem tam našla výjimečné lidi a věřím, že i přátele. Uděláme, co bude v našich silách, aby prostřednictvím čínských studentů, kteří začínají na naší univerzitě studovat, jsme se víc poznali.“

PDF Kalendář Čína 2016, 4.3 MB
 

   

Indie 2015

Indie 2015

„Každý zná ten příběh. Císař nechal hrobku postavit svojí manželce Mahál, která umřela při porodu. Courám se krásnými prostory a přemítám nad svým životem. Přistoupila ke mně nějaká žena a pokynula, abych ji následovala. Na terase na zemi sedí skupina osob. Stařena uprostřed ke mně natáhla ruce a dotkla se mě. Ty jsi vyvolená, pravila. Buď svá, nenech se od svého díla odradit, uděláš ještě mnoho dobrého. Odcházím jak zmámená. Byl to sen? Vždyť mám náramek, který mi věnovala! Slunce rychle zapadá a já hledám cestu k autobusu.“ (ukázka)

PDF Kalendář Indie 2015, 14.1 MB

   

Jamajka 2014

Jamajka 2014

„Co vás napadne, když se řekne Jamajka? Karibik, reggae, marihuana, rum nebo nekonečné party? Všechno je pravda. A ještě něco navíc, o čem jsem neměla ani ponětí. Poslyšte, co se mi přihodilo na ostrově, který je královstvím a klenotem Karibiku. A za všechno mohou ty magické květy. Tedy – bylo nebylo, jako v pohádce …“ (ukázka)

PDF Kalendář Jamajka 2014, 3 MB

   

Bali 2013

Bali 2013

„Kdybych se náhodou ve svém příštím životě nenarodila jako člověk, ale jako květina, chtěla bych být leknínem. Je úžasný! Fotogenický, nádherně symetrický, krásně barevný i nevinně bílý. Zrcadlí se v hladině jezírka a nechá ve svých listech či na květu spočinout nejednoho živočicha. Miluje slunce. Pod jeho paprsky rozevírá svůj květ, aby zas v noci „usnul“. Kdo ví, o čem sní…“ (ukázka)

PDF Kalendář Bali 2013, 8.2 MB

   

Tanzanie 2012

Tanzanie 2012

Lví láska
„Nejdřív jsem si všimla starého lva. Ležel pod skálou v trávě a mžoural. Ve tváři měl takový něžný výraz. Pak jsem zjistila, že očkem sleduje JI. Ležela opodál, mladá a krásná. Miláčku, spíš? Ne, lásko. Zdálo se mi o tobě… Překulila se na záda, zvedla tlapy a ukázala mu svoje sexy bříško. On se jen usmíval pod vousy a obdivně se na ni díval. Zvedla se a došla k němu. Dotýkala se nosem jeho tváře a olizovala ho, jako by mu dávala žhavé polibky. Pak hodila zadkem a nepatrně poodešla. Vztyčil se na všechny čtyři. Milostný akt proběhl poměrně rychle. Chvilku se s ní polaskal a vrátil se na svoje místo. Usnula rychle a podle výrazu ve tváři měla jistě krásné sny…“ (ukázka)

PDF Kalendář Tanzanie 2012, 8.5 MB

   

Senegal 2011

Senegal 2011

„Symbolem Senegalu je baobab. Najdete ho všude, v lesíčcích i jako samostatně stojící solitér. A každý je jiný. Kolem vzniku tohoto zvláštního a velmi starého stromu se traduje historka. To prý kdysi hodně dávno se rozzlobil bůh a zlostí vytrhl stromy i s kořeny a korunou je zarazil zpět do země. A baobab byl na světě! Neuvěřitelné? Tak hurá do Senegalu! Jedeme po nemožných cestách, horko stoupá, nálada zatím také…“ (ukázka) 

PDF Kalendář Senegal 2011, 5.88 MB

   

Jordánsko 2010

Jordánsko 2010

Vádí Rum řadím k nejkrásnějším pouštím na světě. Pokud si tam neplánujete cestu, podívejte se alespoň na film Lawrence z A rábie. Místo četných písečných dun najdete bizarní krajinu s rozeklanými pohořími a kaňony. Na strmých skalních stěnách lze objevit starověké kresby a nápisy. Mezi nejbizarnější patří údajný příbytek Lawrence. Nedaleko stojí stany z kozí kůže beduínských nomádů. Noc přichází nenadále a černé nebe je poseté neznámými souhvězdími. Pak začne vyprávět, nedokáži si představit nic romantičtějšího…“ (ukázka)

PDF Kalendář Jordánsko 2010, 3.8 MB

   

Írán 2009

Írán 2009

„Zhruba po každých 30 km lemují pouštní cesty caravanserais, velbloudí motoresty z časů karavan. Jeden z nich, Zein-o Din, najdete asi 60 km před městem Jazd. Dnes je přestavený na luxusní hotel. Na mapách není. Možná proto, že jde o místo „hříchu“, kam Íránci nemají přístup, takže Šeherezáda svůj život vyprávěním pohádek svému králi. Oba při tom leží na perských kobercích... Já po těch kobercích chodím a přemýšlím, na kolik nocí by mi vystačily pohádky, které znám. Ještě, že nejsem Šeherezáda.“ (ukázka)

PDF Kalendář Írán 2009, 3.45 MB

   

Hola Peru 2008 

Hola Peru 2008


Lidé v Peru. První měsíc v kalendáři věnuji Peruáncům. Miliónům živých i těm, kteří zahynuli při zemětřesení v srpnu loňského roku. Těch čtyřistapadesát bodů natištěných vedle titulku na obálce symbolizuje čtyři sta padesát ztracených lidských životů. Země utrpěla strašlivou ránu. Přesto věřím, že se z ní brzy vzpamatuje v duchu sloganu, který jsem četla na letišti v Limě, když jsem Peru tři dny před katastrofou opouštěla: „Dokonalejší může být moje Peru – učí se, rozkvétá, směřuje kupředu, získává úctu i vítězí – rozvážně a pokorně.“ Hodně štěstí, lidé v Peru!.“ (ukázka)

PDF Kalendář Hola Peru 2008, 7.55 MB

   

Namibie 2007

Namibie 2007

Domov. Každý tvor na tomto světě si hledá nějaký „dům“. Ptáci v Namibii si často budují maxiobydlí. Snad proto, že ptáků je zde mnohem víc než stromů. Je domovem několika stovek najednou. Mnohdy ho staví a přistavují, až se větev ulomí. Zvířata čtyřnohá to také nemají snadné. Krajina je většinou holá, bez valného porostu a stín se hledá těžko. Bohužel, těžké to tu má s bydlením i pán tvorstva – člověk, a úplně nejtěžší jeho mláďata. Jejich příbytky jsou mnohdy nuzné a bídné, přesto by se Namibijci svého domova nevzdali. I Penda miluje svou zem, v níž se před 25 lety narodil, a sní o lepším zítřku...“ (ukázka)

PDF Kalendář Namibie 2007, 6.15 MB