section
Dny plné rozmanitosti a jednoty: VŠFS International Days

Dny plné rozmanitosti a jednoty: VŠFS International Days

19.04.2024

V historickém centru Prahy, pod dohledem staletých věží, se na Vysoké škole finanční a správní (VŠFS) konala akce, která byla stejně tak oslavou rozmanitosti, jako akademickým shromážděním. Od 8. do 12. dubna 2024 se mezinárodní týden International Days odvíjel jako pečlivě utkaný gobelín, jehož každá nit představovala účastníka, workshop, společné jídlo nebo okamžik plný smíchu a vytvářel příběh bohatý na poznání, spojení a vzájemné porozumění. 

Akce se zúčastnili akademičtí pracovníci z různých koutů světa, z nichž každý přinesl své jedinečné odborné znalosti a kulturní zázemí: 
 

  • Lenka Labudová, Univerzita sv. Cyrila a Metoděje, Slovensko 
  • Simona Gavrilaş, „Aurel Vlaicu“ University of Arad, Romania
  • Önder Dorak, University of Anadolu, Turecko 
  • Bartłomiej Lisicki, University of Economics in Katowice, Polsko 
  • Ayşegül Şahin, University of Anadolu, Turecko. 
  • Riccardo Savio, Sapienza University of Rome, Itálie 
  • Dawid Szramowski, Gdaňská univerzita, Polsko 

 
Den 1: Harmonie různých hlasů 
První den, kdy se účastníci sešli v místnosti E104, byl vzduch plný očekávání. Místnost zaplnily různé přízvuky, každý hlas nesl váhu svého původu, své kultury, svého jedinečného pohledu. Úvodní formality, registrace a úvodní kulatý stůl nebyly jen procedurálními nezbytnostmi, ale úvodními akordy složité symfonie lidského spojení. 
Následná prohlídka Prahy s průvodcem nebyla pouhou exkurzí po památkách, ale cestou časem a historií, společným poznáváním našeho společného dědictví. Neformální uvítací drink toho večera umožnil, aby se smích a příběhy prolínaly a vytvořily přátelskou atmosféru, která udala tón nadcházejících dnů. 


Den 2: Odhalování záhad dat 
Workshop Öndera Doraka na téma "Vizualizace dat/analytika dat v R nebo PowerBI" nebyl jen akademickým cvičením, ale vyprávěním o naší době, odrazem naší reality převedené do čísel a vzorců. Účastníci se ponořili do složitostí dat a zároveň se orientovali v nuancích komunikace mezi různými prostředími a nacházeli společnou řeč v univerzálním jazyce znalostí. 
Odkaz: https://www.youtube.com/watch?v=YzEMxn6PMTY 


Den 3: Umělá inteligence jako zrcadlo naší lidskosti 
Workshop "AI Driven Decision-Making" vedený V. Knihovou a jejími kolegy nebyl jen o porozumění umělé inteligenci, ale také o konfrontaci našich odrazů v zrcadle technologií. Jak se účastníci zabývali umělou inteligencí, zabývali se také navzájem, debatovali, diskutovali a dešifrovali etické a filozofické rozměry této digitální hranice. 
Návštěva společnosti SAP na místě poskytla hmatatelné spojení s abstraktními diskusemi a umožnila nahlédnout do praktických důsledků našich technologických dialogů, čímž se teoretické poznatky staly hmatatelnými. 


Den 4: Stavební kameny odpovědnosti a hry 
Workshop Leona Kushnira s využitím stavebnice LEGO® SERIOUS PLAY® byl zkoumáním odpovědnosti z pohledu hry. Připomněl, že moudrost se nemusí vždy tvářit vážně, že z jednoduchých do sebe zapadajících kostek mohou vyplynout hluboké poznatky a že hra může být mocným prostředkem k pochopení, empatii a etickým úvahám. 
Večerní večeře v rámci Mezinárodního týdne byla oslavou nejen úspěchů týdne, ale i společné lidské cesty, hostinou, která nasytila tělo stejně jako duši. 


Den 5: Reflexe a rezonance 
Diskuse u kulatého stolu, která se konala poslední den, přinesla kaleidoskop úvah, sbor různých hlasů, které se dělily o své zkušenosti, postřehy a touhy. Výměna certifikátů nesymbolizovala konec, ale milník na pokračující cestě učení, zkoumání a propojování. 
Jak se týden nachýlil ke svému konci, účastníci si uvědomili, že si domů odvážejí mnohem víc než jen certifikáty a suvenýry; odnášejí si nové perspektivy, nová přátelství a obnovený smysl pro naši společnou lidskost. 
Ve světě, který je často rozdělen hranicemi, jazyky a ideologiemi, jsou VŠFS International Days svědectvím o síle vzdělání spojovat, proměňovat a inspirovat a připomíná nám, že v oblasti vědění jsme všichni věčnými studenty, učiteli a cestovateli na společné cestě za porozuměním, empatií a osvícením.

 

Financováno Evropskou unií. Názory vyjádřené jsou názory autora a neodráží nutně oficiální stanovisko Evropské unie či Evroské výkonné agentury pro vzdělávání a kulturu (EACEA).  Evropská unie ani EACEA za vyjádřené názory nenese odpovědnost.