Czech AM aktuálně

Agrofert vykázal za první tři čtvrtletí 2014 hrubý zisk 7,7 mld. Kč

Skupina Agrofert vykázala za první tři čtvrtletí roku 2014 hrubý zisk 7,7 mld. Kč, což je o čtvrtinu více než za stejné období roku 2013. Tržby koncernu vzrostly meziročně o 3 % na 180 mld. Kč. Pro ČIANEWS to uvedl mluvčí skupiny Karel Hanzelka.

SÚJB povolil umístění nových jaderných bloků v Temelíně

Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) povolil umístění jaderných zařízení 3. a 4. blok v elektrárně Temelín, čímž završil správní řízení zahájené na základě žádosti ČEZ z listopadu 2012. Rozhodnutí SÚJB se vztahuje k povolení dvou jaderných bloků - každý s heterogenním tlakovodním reaktorem o výkonu do 1700 MWe. Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž na dotaz ČIANEWS uvedl, že povolení znamená, že lokalita elektrárny je vhodná i pro 3. a 4. blok. Samotné povolení však nijak dostavbu JETE nepřiblížilo, závěry zprávy SÚJB ale bude možné v budoucnu využít. Budoucnost jaderné energetiky nyní závisí na vládě, která uložila ministerstvu průmyslu a obchodu a ministerstvu financí připravit do konce roku 2014 komplexní plán rozvoje jaderné energetiky v ČR. ČEZ se v této souvislosti dle L. Kříže připravuje na celou škálu variant, které jsou možné.

Asociace exportérů: Český export začátkem roku 2015 zpomalí

Začátek roku 2015 bude pro české vývozce ve znamení dalšího výraznějšího přibrzdění. Uvedl to místopředseda asociace exportérů Otto Daněk s tím, že Index Asociace exportérů vykázal pro začátek příštího roku hodnotu 3,6 bodu, což je v meziročním srovnání propad o více než 5 bodů. Příčinou toho je dle O. Daňka především další výrazný pokles zahraničních zakázek, německých průmyslových zakázek a také přestává platit vliv oslabení kurzu koruny vlivem intervence ČNB.

publikováno: 24.10.2014

Česká informační agentura Česká informační agentura, s.r.o.
Klimentská 52, 110 00, PRAHA 1, Česká republika, Tel: +420 224 800 977
obchod@cianews.cz, www.cianews.cz